Přeinstalace Windows - Podpora Microsoftu (2023)

Windows 11Windows10

Pokud máte problémy s Windows 11 na počítači nebo chcete mít novou kopii Windows 11 bez nepotřebných starých souborů nebo aplikací, můžete přeinstalovat Windows 11 a zkusit problémy opravit a vrátit počítač do čistšího stavu.

Zkontrolujte místo na disku

Pokud váš počítač nefunguje podle očekávání nebo pokud máte problémy s Windows 11, může to být kvůli nedostatku místa na disku. Před opětovnou instalací Windows 11 zkuste uvolnit místo na disku a zjistit, jestli to pomůže. Další informace najdete v článku Uvolnění místa na disku ve Windows.

Než začnete

Pokud máte osobní data a soubory, které chcete uložit, zálohujte je na externí pevný disk, USB flash disk, kartu SD nebo umístění v cloudu (například OneDrive), než začnete přeinstalovat Windows 11.

Windows 11 musí být po přeinstalaci aktivovaná. To se obvykle stane automaticky, jakmile se připojíte k internetu. Další informace najdete v tématu Aktivace windows po přeinstalaci Windows v článku Aktivace Windows.

V Windows 11 musíte před opětovnou aktivací Windows propojit svůj účet Microsoft s Windows 11 digitální licencí na počítači. Další informace najdete v tématu Přidružení licence Windows k účtu Microsoft v článku Opětovná aktivace Windows po změně hardwaru.

Pokud přeinstalujete Windows 11 po významné změně hardwaru počítače (například po výměně základní desky), nemusí už být aktivovaný. K opětovné aktivaci Windows můžete použít poradce při potížích s aktivací. Další informace najdete vtématu Použití poradce při potížích s aktivací.

Při přeinstalaci Windows 11 budete muset vybrat edici Windows, která odpovídá vaší digitální licenci. Pokud například používáte Windows 11 Home, budete muset Windows 11 Home nainstalovat znovu.

Pokud chcete zjistit, jakou edici Windows používáte, přejděte na Start > Nastavení > Systém > O systému . Vaše edice je uvedená ve specifikacích Windows.

Typy přeinstalací pro Windows 11

Následující graf obsahuje informace o různých možnostech, které můžete zvolit pro každý typ přeinstalace, včetně toho, co se stane s vašimi aplikacemi, soubory, osobními údaji a o tom, kolik místa na disku je potřeba k přeinstalaci.Tento graf vám pomůže rozhodnout se, kterou možnost použít k přeinstalaci Windows 11.

Doporučujeme nejprve zkusit obnovit Windows 11, v případě potřeby pak "Přeinstalovat Windows 11pouužádání instalačního média" a v případě potřeby zkusit "Čistá instalace Windows 11 pomocí instalačního média".

Poznámky:

 • Při přeinstalaci Windows 11 pomocí instalačního média při volbě "Nechovat nic" (čistá instalace) se automaticky povolí rezervované úložiště, pokud je oddíl, na který přeinstalujete Windows, 20 GB nebo větší. Rezervované úložiště rezervuje místo na disku, které využívají aktualizace, aplikace, dočasné soubory a systémové mezipaměti, a zlepšuje tak každodenní fungování počítače tím, že zajišťuje, aby důležité funkce operačního systému měly vždy přístup k místu na disku.

 • U zařízení s rezervovaným úložištěm se při obnovení továrního nastavení nebo přeinstalaci použije nejprve rezervovaný prostor úložiště před použitím jiného místa na disku. Další informace najdete v článku Jak funguje rezervované úložiště ve Windows.

Typ přeinstalace

Možnosti přeinstalace, které můžete zvolit

Co se stane s vašimi aplikacemi

Co se stane s vašimi osobními daty uloženými ve složce \Users

Co se stane s daty uloženými v jiných složkách nebo jednotkách

Požadované místo na disku

Resetování Windows 11

Zachovat moje soubory

Aplikace, které nebyly dodány s počítačem, se odeberou.

Zachovají se

Zachovají se

Středně velké

Resetování Windows 11

Odebrat všechno

Aplikace, které nebyly dodány s počítačem, se odeberou.

Odstraní se

Odstraní se

Malé

Přeinstalace Windows 11 pomocí instalačního média

Zachovat vše (výchozí možnost)

Všechny aplikace a nastavení se zachovají.

Zachovají se

Zachovají se

Velké

Přeinstalace Windows 11 pomocí instalačního média

Zachovat osobní data

Všechny aplikace budou odebrány.

Zachovají se

Zachovají se

Středně velké

Přeinstalace Windows 11 pomocí instalačního média

Nezachovávatnic

Všechny aplikace budou odebrány.

Odstraní se

Odstraní se

Malé

Čistá instalace Windows 11 pomocí instalačního média

Není k dispozici

(Tato možnost přeinstalace odstraní a znovu vytvoří všechny diskové oddíly.)

Odstraní se

Odstraní se

Odstraní se

Velmi malé

Resetování Windows 11

Tato možnost vrátí vaše zařízení zpět do podobného stavu, v jakém bylo, když jste ho poprvé zapnuli, a odebere programy, které jste nainstalovali, a osobní soubory, podle toho, kterou možnost vyberete. Systém Windows zpracuje vše automaticky a nebudete muset použít externí paměťové zařízení. Obnovení zařízení do továrního nastavení má menší dopad než možnost čisté instalace, ale bude vyžadovat dostatek místa na disku.

Počítač můžete do továrního nastavení obnovit z Nastavení nebo z prostředí Windows Recovery Environment (WinRE), do kterého se můžete dostat z přihlašovací obrazovky. Postup resetování Windows 11 najdete v tématu Resetování nebo přeinstalace Windows.

Pokud váš počítač nemá dostatek místa pro resetování Windows 11, zobrazí se oznámení. V tomto scénáři buď uvolněte další místo, nebo pomocí postupu v další části přeinstalujte Windows 11.

Přeinstalace Windows 11 pomocí instalačního média

Tato možnost použije nástroj k vytvoření instalačního média, který můžete použít k úplnému vymazání disku a instalaci nové kopie Windows 11. Tato možnost vyžaduje použití externího paměťového zařízení, jako je USB flash disk, a umožní vám zvolit, co se má během instalace zachovat.

Než začnete, ujistěte se, že máte k dispozici následující:

 • Připojení k internetu

 • Externí paměťové zařízení, jako je například USB flash disk, karta SD nebo externí pevný disk s alespoň 8GB volného místa.

Vytvoření instalačního média

Nejprve vytvořte instalační médium, které použijete k přeinstalaci Windows 11.

 1. Ujistěte se, že jste všechny soubory na zařízení, které chcete zachovat, zazálohovali na externí paměťové zařízení, jako je například USB flash disk, karta SD nebo externí pevný disk, nebo svoje soubory nahrajte na OneDrive.

  Poznámka:Pokud k zálohování souborů používáte externí paměťové zařízení, ujistěte se, že je to jiné zařízení než to, které budete používat ke stažení instalačního média Windows 10.

 2. Stáhněte Windows 11 instalační médium do samostatného externího paměťového zařízení, které má alespoň 8 GB volného místa. Při stahování se všechno na této jednotce odstraní, takže se před pokračováním ujistěte, že je prázdná. Postup:

  1. Na funkčním počítači přejděte na web microsoftu pro stažení softwaru a vyberte Stáhnout nástroj.

  2. Po dokončení stahování otevřete nástroj z plochy a po zobrazení dotazu, jestli chcete aplikaci povolit provádění změn ve vašem zařízení, vyberte Ano .

  3. Jakmile se zobrazí průvodce nastavením Windows 11, přijměte licenční podmínky a smlouvy.

  4. Vyberte Vytvořit instalační médium (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) pro jiný počítač a pak vyberte Další.

  5. Zvolte jazyk, edici a architekturu (64bitovou nebo 32bitovou) a pak vyberte Další.

  6. Vyberte USB flash disk a pak vyberte Další.

  7. Pomocí pokynů vytvořte instalační médium a vyberte Dokončit.

Přeinstalace Windows 11 pomocí instalačního média

Připojte vytvořené instalační médium k počítači a přeinstalujte Windows 11.

 1. Otevřete Průzkumník souborů a vyberte jednotku s instalačním médium.

 2. V kořenovém adresáři jednotky poklikejte na setup.exe a po zobrazení dotazu, jestli chcete aplikaci povolit provádění změn ve vašem zařízení, vyberte Ano .

 3. Vyberte Změnit a určete, co chcete zachovat: Vyberte jednu z následujících možností a pak vyberte Další:

  • Zachovat osobní soubory a aplikace – tato možnost zachová vaše osobní data, aplikace a nastavení.

  • Zachovat jenom osobní soubory – tato možnost zachová vaše osobní data a nastavení, ale všechny vaše aplikace budou odebrány.

  • Nezachovávat nic – tato možnost odebere všechna osobní data, nastavení a aplikace.

  Upozornění:Přeinstalaci systému Windows 10 nelze vrátit zpět. Pokud zvolíte možnost Zachovat nic, nezapomeňte si nejdřív zálohovat soubory.

 4. Chcete-li dokončit, vyberte Nainstalovat a spusťte přeinstalaci Windows 11 na počítači.

Během přeinstalace se počítač několikrát restartuje.

Čistá instalace Windows 11 pomocí instalačního média

Upozornění:

 • Čistá instalace je pokročilá možnost, která vám pomůže začít na zařízení znovu od začátku. Následující postup doporučujeme použít jen v případě, že jste si jistí, že tyto změny zvládnete provést. Pokud potřebujete další pomoc, kontaktujte podporu.

 • Tato možnost odebere všechny vaše osobní soubory, aplikace aovladače, které jste nainstalovali, aplikace apřizpůsobení od výrobce počítače azměny, které jste udělali vNastavení.

Tato možnost použije nástroj k vytvoření instalačního média, který můžete použít k úplnému vymazání disku a instalaci nové kopie Windows 11. Tato možnost vyžaduje použití externího paměťového zařízení, jako je například USB flash disk, a může zahrnovat několik dalších kroků, ačkoli odstraní vše kvůli co nejčistší instalaci.Tento typ čisté instalace odstraní a znovu vytvoří systémové oddíly. Odstraní všechny osobní soubory na zařízení a oddíl na pevném disku, který se momentálně používá jako jednotka pro obnovení.

Než začnete, ujistěte se, že máte k dispozici následující:

 • Připojení k internetu

 • Externí paměťové zařízení, jako je USB flash disk, karta SD nebo externí pevný disk s alespoň 8 GB volného místa

Vytvoření instalačního média

Nejprve vytvořte instalační médium, které použijete k čisté instalaci Windows 11.

 1. Ujistěte se, že jste všechny soubory na zařízení, které chcete zachovat, zazálohovali na externí paměťové zařízení, jako je například USB flash disk, karta SD nebo externí pevný disk, nebo svoje soubory nahrajte na OneDrive.

  Poznámka:Pokud k zálohování souborů používáte externí paměťové zařízení, ujistěte se, že se jedná o jiné zařízení, než které budete používat ke stažení Windows 11 instalačního média.

 2. Stáhněte Windows 11 instalační médium do samostatného externího paměťového zařízení o velikosti 8 GB. Při stahování se všechno na této jednotce odstraní, takže se před pokračováním ujistěte, že je prázdná. Postup:

  1. Na funkčním počítači přejděte na web microsoftu pro stažení softwaru a vyberte Stáhnout nástroj.

  2. Po dokončení stahování otevřete nástroj z plochy a po zobrazení dotazu, jestli chcete nástroj povolit provádění změn ve vašem zařízení, vyberte Ano .

  3. Jakmile se zobrazí průvodce nastavením Windows 11, přijměte licenční podmínky a smlouvy.

  4. Vyberte Vytvořit instalační médium (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) z jiného počítače a pak vyberte Další.

  5. Zvolte jazyk, edici a architekturu (64bitovou nebo 32bitovou).

  6. Pomocí pokynů vytvořte instalační médium a vyberte Dokončit.

Provedení čisté instalace pomocí instalačního média

Připojte vytvořené instalační médium k počítači a proveďte čistou instalaci Windows 11.

 1. Vyberte Spustit > Nastavení > Obnovení systému > .

  Otevřít nastavení obnovení

 2. Vedle možnosti Rozšířené spuštění vyberte Restartovat hned.

 3. Vyberte Použít zařízení a pak zvolte zařízení odpovídající externímu paměťovému zařízení, které používáte.

  Poznámka:Pokud možnost Použít zařízení není k dispozici, navštivte web výrobce zařízení a vyhledejte tam podrobnosti o tom, jak spustit systém z USB flash disku.

 4. Když se zobrazí první obrazovka Windows, zvolte možnosti, které nejlépe vyhovují vašim potřebám, a pak vyberte Další.

 5. Vyberte Nainstalovat hned a pak zaškrtněte políčko Souhlasím. Vyberte Další a pak vyberte Vlastní: Instalovat jenom Windows (upřesnit).Zařízení teď zobrazí seznam jednotek a oddílů.Pokud se zobrazí více disků, budete muset odstranit jenom všechny oddíly z disku, na který chcete windows nainstalovat.

 6. Zvýrazněte všechny jednotky nebo oddíly v seznamu a vyberte Odstranit. Když se zobrazí oznámení instalačního programu systému Windows, vyberte OK.

 7. Dokončete krok 5 pro každou jednotku v seznamu kromě té, která je označená jako Volné místo. Po dokončení by měla zůstat pouze položka Jednotka 0 Volné místo.

 8. Vyberte Další.

 9. Na instalační obrazovce windows se teď zobrazí Instalace Windows. Po dokončení instalace se vaše zařízení restartuje. Když k tomu dojde, může se zařízení pokusit o restartování z externího paměťového zařízení. Pokud počáteční obrazovka instalačního programu systému Windows požaduje, abyste zvolili jazyk nebo rozložení klávesnice, vyjměte ze zařízení externí paměťový disk a vyberte OK. Tím se zařízení restartuje.

 10. Po dokončení instalace a restartování zařízení vyberte požadované předvolby a nastavení pro vaše zařízení.

Pokud máte problémy s Windows 10 na svém počítači nebo pokud chcete mít čistou kopii Windows 10, která nebude zahlcená starými soubory a aplikacemi, můžete zkusit problémy vyřešit přeinstalací systému Windows 10 a vrátit počítač do čistšího stavu.

Zkontrolujte místo na disku

Pokud váš počítač nefunguje podle očekávání nebo pokud máte potíže s Windows 10, může to být způsobeno nedostatkem místa na disku. Před přeinstalací Windows 10 zkuste nejprve uvolnit místo na disku a zjistit, jestli to pomůže. Další informace najdete v článku Uvolnění místa na disku ve Windows.

Než začnete

Pokud máte osobní data a soubory, které chcete zachovat, před zahájením přeinstalace Windows 10 je zazálohujte na externí pevný disk, na USB flash disk, SD kartu nebo do cloudového umístění (jako je OneDrive).

Windows 10 je nutné po přeinstalaci aktivovat. To se obvykle stane automaticky, jakmile se připojíte k internetu. Další informace najdete v tématu Aktivace po přeinstalaci Windows 10 v článku Aktivace Windows.

Poznámka:Pokud byl systém Windows 10 aktivován na vašem zařízení po upgradu z Windows 7 nebo Windows 8.1, máte digitální licenci systému Windows 10, která může Windows 10 po přeinstalaci aktivovat automaticky. Další informace najdete v tématu Aktivace po přeinstalaci Windows 10 v článku Aktivace Windows.

Ve Windows 10 (od verze 1607) musíte předopětovnou aktivací Windows propojit svůj účet Microsoft s digitální licencí Windows 10 na počítači. Další informace najdete v článku Přidružení licence Windows 10 k účtu Microsoft v článku Opětovná aktivace Windows po změně hardwaru.

Pokud přeinstalujete Windows10 po významné změně hardwaru počítače (například po výměně základní desky), může se stát, že systém už nebude aktivovaný. Pokud jste před změnou hardwaru používali Windows10 (verze 1607), můžete Windows znovu aktivovat pomocí poradce při potížích s aktivací. Další informace najdete vtématu Použití poradce při potížích s aktivací.

Poznámka:Pokud jste před provedením změny hardwaru Windows 10 nepoužávali nebo pokud poradce při potížích nemůže znovu aktivovat Windows, kontaktujte podporu.

Při přeinstalaci Windows 10 budete muset vybrat edici systému Windows, která odpovídá vaší digitální licenci. Pokud například používáte Windows 10 Home, musíte znovu nainstalovat Windows 10 Home.

Typy přeinstalací Windows 10

Následující graf obsahuje informace o různých možnostech, které můžete zvolit pro každý typ přeinstalace, včetně toho, co se stane s vašimi aplikacemi, soubory, osobními údaji a o tom, kolik místa na disku je potřeba k přeinstalaci.Tento graf vám pomůže při rozhodování, kterou možnost použít k přeinstalaci Windows 10.

Doporučujeme nejprve zkusit resetovat Windows 10, pak v případě potřeby přeinstalovat Windows 10pouužádání instalačního média a v případě potřeby zkusit provést čistou instalaci Windows 10 pomocí instalačního média.

Poznámky:

 • Počínaje Aktualizace Windows 10 z května 2019 (verze 1903) se při přeinstalaci Windows 10 pomocí instalačního média a zvolení možnosti Zachovat nic (čistá instalace) automaticky povolí rezervované úložiště, pokud je oddíl, na který přeinstalujete Windows, 20 GB nebo větší. Rezervované úložiště rezervuje místo na disku, které využívají aktualizace, aplikace, dočasné soubory a systémové mezipaměti, a zlepšuje tak každodenní fungování počítače tím, že zajišťuje, aby důležité funkce operačního systému měly vždy přístup k místu na disku.

 • U zařízení s rezervovaným úložištěm se při obnovení továrního nastavení nebo přeinstalaci použije nejprve rezervovaný prostor úložiště před použitím jiného místa na disku. Další informace najdete v článku Jak funguje rezervované úložiště ve Windows 10.

Typ přeinstalace

Možnosti přeinstalace, které můžete zvolit

Co se stane s vašimi aplikacemi

Co se stane s vašimi osobními daty uloženými ve složce \Users

Co se stane s daty uloženými v jiných složkách nebo jednotkách

Požadované místo na disku

Obnovení Windows 10 do továrního nastavení

Zachovat moje soubory

Aplikace, které nebyly dodány s počítačem, se odeberou.

Zachovají se

Zachovají se

Středně velké

Obnovení Windows 10 do továrního nastavení

Odebrat všechno

Aplikace, které nebyly dodány s počítačem, se odeberou.

Odstraní se

Odstraní se

Malé

Přeinstalace Windows10pomocí instalačního média

Zachovat vše (výchozí možnost)

Všechny aplikace a nastavení se zachovají.

Zachovají se

Zachovají se

Velké

Přeinstalace Windows10pomocí instalačního média

Zachovat osobní data

Všechny aplikace budou odebrány.

Zachovají se

Zachovají se

Středně velké

Přeinstalace Windows10pomocí instalačního média

Nezachovávatnic

Všechny aplikace budou odebrány.

Odstraní se

Odstraní se

Malé

Čistá instalace Windows10pomocí instalačního média

Není k dispozici

(Tato možnost přeinstalace odstraní a znovu vytvoří všechny diskové oddíly.)

Odstraní se

Odstraní se

Odstraní se

Velmi malé

Obnovení Windows 10 do továrního nastavení

Tato možnost vrátí vaše zařízení zpět do podobného stavu, v jakém bylo, když jste ho poprvé zapnuli, a odebere programy, které jste nainstalovali, a osobní soubory, podle toho, kterou možnost vyberete. Systém Windows zpracuje vše automaticky a nebudete muset použít externí paměťové zařízení. Obnovení zařízení do továrního nastavení má menší dopad než možnost čisté instalace, ale bude vyžadovat dostatek místa na disku.

Počítač můžete do továrního nastavení obnovit z Nastavení nebo z prostředí Windows Recovery Environment (WinRE), do kterého se můžete dostat z přihlašovací obrazovky. Postup resetování Windows 10 najdete v tématu Resetování nebo přeinstalace Windows.

Pokud váš počítač nemá dostatek místa k obnovení Windows 10 do továrního nastavení, dostanete oznámení. V tomto scénáři uvolněte další místo nebo pomocí postupu v následující části přeinstalujte systém Windows 10.

Přeinstalace Windows10pomocí instalačního média

Tato možnost vytvoří pomocí nástroje instalační médium, které pak můžete použít k úplnému vymazání disku a instalaci nové kopie Windows 10. Tato možnost vyžaduje použití externího paměťového zařízení, jako je USB flash disk, a umožní vám zvolit, co se má během instalace zachovat.

Než začnete, ujistěte se, že máte k dispozici následující:

 • Připojení k internetu

 • Externí paměťové zařízení, jako je například USB flash disk, karta SD nebo externí pevný disk s alespoň 8GB volného místa.

Vytvoření instalačního média

Nejprve vytvořte instalační médium, které budete používat k přeinstalaci Windows 10.

 1. Ujistěte se, že jste všechny soubory na zařízení, které chcete zachovat, zazálohovali na externí paměťové zařízení, jako je například USB flash disk, karta SD nebo externí pevný disk, nebo svoje soubory nahrajte na OneDrive.

  Poznámka:Pokud k zálohování souborů používáte externí paměťové zařízení, ujistěte se, že je to jiné zařízení než to, které budete používat ke stažení instalačního média Windows 10.

 2. Stáhněte si instalační médium Windows 10 na samostatné externí úložiště s kapacitou alespoň 8 GB volného místa. Při stahování se všechno na této jednotce odstraní, takže se před pokračováním ujistěte, že je prázdná. Postup:

  1. Na funkčním počítači přejděte na web microsoftu pro stažení softwaru a vyberte Stáhnout nástroj.

  2. Po dokončení stahování otevřete nástroj z plochy a po zobrazení dotazu, jestli chcete aplikaci povolit provádění změn ve vašem zařízení, vyberte Ano .

  3. Když se zobrazí průvodce instalací Windows 10, přijměte licenční podmínky a smlouvy.

  4. Vyberte Vytvořit instalační médium (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) pro jiný počítač a pak vyberte Další.

  5. Zvolte jazyk, edici a architekturu (64bitovou nebo 32bitovou) a pak vyberte Další.

  6. Vyberte USB flash disk a pak vyberte Další.

  7. Pomocí pokynů vytvořte instalační médium a vyberte Dokončit.

Přeinstalace Windows10 pomocí instalačního média

Připojte vytvořené instalační médium ke svému počítači a přeinstalujte Windows 10.

 1. Otevřete Průzkumník souborů a vyberte jednotku s instalačním médium.

 2. V kořenovém adresáři jednotky poklikejte na setup.exe a po zobrazení dotazu, jestli chcete aplikaci povolit provádění změn ve vašem zařízení, vyberte Ano .

 3. Vyberte Změnit a určete, co chcete zachovat: Vyberte jednu z následujících možností a pak vyberte Další:

  • Zachovat osobní soubory a aplikace – tato možnost zachová vaše osobní data, aplikace a nastavení.

  • Zachovat jenom osobní soubory – tato možnost zachová vaše osobní data a nastavení, ale všechny vaše aplikace budou odebrány.

  • Nezachovávat nic – tato možnost odebere všechna osobní data, nastavení a aplikace.

  Upozornění:Přeinstalaci systému Windows 10 nelze vrátit zpět. Pokud zvolíte možnost Zachovat nic, nezapomeňte si nejdřív zálohovat soubory.

 4. Postup dokončete výběrem možnosti Nainstalovat, která spustí přeinstalaci Windows 10 na vašem počítači.

Během přeinstalace se počítač několikrát restartuje.

Čistá instalace Windows10pomocí instalačního média

Upozornění:

 • Čistá instalace je pokročilá možnost, která vám pomůže začít na zařízení znovu od začátku. Následující postup doporučujeme použít jen v případě, že jste si jistí, že tyto změny zvládnete provést. Pokud potřebujete další pomoc, kontaktujte podporu.

 • Tato možnost odebere všechny vaše osobní soubory, aplikace aovladače, které jste nainstalovali, aplikace apřizpůsobení od výrobce počítače azměny, které jste udělali vNastavení.

Tato možnost vytvoří pomocí nástroje instalační médium, které pak můžete použít k úplnému vymazání disku a instalaci nové kopie Windows 10. Tato možnost vyžaduje použití externího paměťového zařízení, jako je například USB flash disk, a může zahrnovat několik dalších kroků, ačkoli odstraní vše kvůli co nejčistší instalaci.Tento typ čisté instalace odstraní a znovu vytvoří systémové oddíly. Odstraní všechny osobní soubory na zařízení a oddíl na pevném disku, který se momentálně používá jako jednotka pro obnovení.

Než začnete, ujistěte se, že máte k dispozici následující:

 • Připojení k internetu

 • Externí paměťové zařízení, jako je USB flash disk, karta SD nebo externí pevný disk s alespoň 8 GB volného místa

Vytvoření instalačního média

Nejprve vytvořte instalační médium, které budete používat k provedení čisté instalace Windows 10.

 1. Ujistěte se, že jste všechny soubory na zařízení, které chcete zachovat, zazálohovali na externí paměťové zařízení, jako je například USB flash disk, karta SD nebo externí pevný disk, nebo svoje soubory nahrajte na OneDrive.

  Poznámka:Pokud k zálohování souborů používáte externí paměťové zařízení, ujistěte se, že je to jiné zařízení než to, které budete používat ke stažení instalačního média Windows 10.

 2. Stáhněte instalační médium Windows 10 na samostatné externí úložiště s kapacitou 8 GB. Při stahování se všechno na této jednotce odstraní, takže se před pokračováním ujistěte, že je prázdná. Postup:

  1. Na funkčním počítači přejděte na web microsoftu pro stažení softwaru a vyberte Stáhnout nástroj.

  2. Po dokončení stahování otevřete nástroj z plochy a po zobrazení dotazu, jestli chcete nástroj povolit provádění změn ve vašem zařízení, vyberte Ano .

  3. Když se zobrazí průvodce instalací Windows 10, přijměte licenční podmínky a smlouvy.

  4. Vyberte Vytvořit instalační médium (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) z jiného počítače a pak vyberte Další.

  5. Zvolte jazyk, edici a architekturu (64bitovou nebo 32bitovou).

  6. Pomocí pokynů vytvořte instalační médium a vyberte Dokončit.

Provedení čisté instalace pomocí instalačního média

Připojte vytvořené instalační médium ke svému počítači a proveďte čistou instalaci Windows 10.

 1. Vyberte tlačítko Start a pak vyberte Nastavení > Aktualizovat & Zabezpečení > Obnovení .

  Otevřít nastavení obnovení

 2. Včásti Spuštění s upřesněným nastavením vyberte Restartovat hned.

 3. Vyberte Použít zařízení a pak zvolte zařízení odpovídající externímu paměťovému zařízení, které používáte.

  Poznámka:Pokud možnost Použít zařízení není k dispozici, navštivte web výrobce zařízení a vyhledejte tam podrobnosti o tom, jak spustit systém z USB flash disku.

 4. Když se zobrazí první obrazovka Windows, zvolte možnosti, které nejlépe vyhovují vašim potřebám, a pak vyberte Další.

 5. Vyberte Nainstalovat hned a pak zaškrtněte políčko Souhlasím. Vyberte Další a pak vyberte Vlastní: Instalovat jenom Windows (upřesnit).Zařízení teď zobrazí seznam jednotek a oddílů.Pokud se zobrazí více disků, budete muset odstranit jenom všechny oddíly z disku, na který chcete windows nainstalovat.

 6. Zvýrazněte všechny jednotky nebo oddíly v seznamu a vyberte Odstranit. Když se zobrazí oznámení instalačního programu systému Windows, vyberte OK.

 7. Dokončete krok 5 pro každou jednotku v seznamu kromě té, která je označená jako Volné místo. Po dokončení by měla zůstat pouze položka Jednotka 0 Volné místo.

 8. Vyberte Další.

 9. Na instalační obrazovce windows se teď zobrazí Instalace Windows. Po dokončení instalace se vaše zařízení restartuje. Když k tomu dojde, může se zařízení pokusit o restartování z externího paměťového zařízení. Pokud počáteční obrazovka instalačního programu systému Windows požaduje, abyste zvolili jazyk nebo rozložení klávesnice, vyjměte ze zařízení externí paměťový disk a vyberte OK. Tím se zařízení restartuje.

 10. Po dokončení instalace a restartování zařízení vyberte požadované předvolby a nastavení pro vaše zařízení.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Kareem Mueller DO

Last Updated: 02/08/2023

Views: 5409

Rating: 4.6 / 5 (66 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kareem Mueller DO

Birthday: 1997-01-04

Address: Apt. 156 12935 Runolfsdottir Mission, Greenfort, MN 74384-6749

Phone: +16704982844747

Job: Corporate Administration Planner

Hobby: Mountain biking, Jewelry making, Stone skipping, Lacemaking, Knife making, Scrapbooking, Letterboxing

Introduction: My name is Kareem Mueller DO, I am a vivacious, super, thoughtful, excited, handsome, beautiful, combative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.